Marek Šilpoch - On Chair - Balancing on the Edge of Comfort
On Chair - Balancing on the Edge of Comfort - Jan Plecháč - Space of SpaceOn Chair - Balancing on the Edge of Comfort - Marek Šlpoch

Marek Šilpoch

WebsiteInstagram
SVÍTIDLO HORIZONT UDÁLOSTÍ 216

Marek Šilpoch vystudoval ateliér grafického designu a vizuální komunikace a následně ateliér skla na UMPRUM. Od relativně mladého věku se živil jako designér na volné noze, což mu dalo mnoho zkušeností. V současné době studuje doktorský program na FUD UJEP pod vedením umělce Pavla Mrkuse.

Předmětem jeho výzkumu je světlo v různých kontextech, kterému se věnuje posledních osm let. V současnosti je na stáži na Institutu environmentálních studií Vrije v Amsterdamu.

„Balancing on the Edge of Comfort Zone. Takto bych popsal cestu na kole z Chorvatska zpět domů, která se stala inspirací pro celou sérii světelných objektů Event Horizon. Jak naivní jsem byl, když jsem se snažil ujet 200 km hned první den, po týdnu co jsem nestál na souši déle jak 20 minut. Chtěl jsem se překonat, i za cenu, možného zranění. Nespočítám ani, kolikrát jsem se ocitl na hranici komfortní zóny, kolik síly jsem vynaložil na to nevzdat se. Dopředu mě hnala nezkrotná touha dokázat, že na to mám. Podobně jako v mém životě a tvorbě. Chuť vyšplhat se na vrchol i za cenu nonstop úsilí, která ze mě udělala otroka mé vlastní touhy.”

Hraniční zážitky z výletu na kole z Chorvatska do Čech promítl Marek Šilpoch do celé kolekce světelných objektů Event Horizon. Pojmenoval tak obecnější problém – touhu zvítězit nad sebou samým a dokázat si, že některé limity existují pouze v hlavě. Cestou vytvořil řadu skic, ze kterých pak vycházel při tvorbě světelných děl včetně Horizontu událostí 216.

Objekt je symbolickou výpovědí o podvědomé manifestaci ega, ohledávání vlastních limitů i upřímnosti k sobě samotnému.

Výstavy umělce

On Chair – Balancing on the Edge of Comfort

Lucie Králík Rosická - On Chair - Balancing on the Edge of Comfort
On Chair - Balancing on the Edge of Comfort - Lucie Králík RosickáEE židle Eva Eisler - On Chair - Balancing on the Edge of ComfortOn Chair - Balancing on the Edge of Comfort - Lucie Králík Rosická, Kristýna MikoláškováOn Chair - Balancing on the Edge of Comfort - Michal JanigaOn Chair - Balancing on the Edge of Comfort - David ŠestákOn Chair - Balancing on the Edge of Comfort - Bořek Šípek, David Čáp, LLEV, Anton JablonskijOn Chair - Balancing on the Edge of ComfortOn Chair - Balancing on the Edge of Comfort - Eva Eisler, Jan Plecháč, Vutru, Space of Space, Dve, Marek Šilpoch, MONOROPA
21. 6. 2023 - 30. 9. 2023
Koncept výstavního projektu pro THE DESIGN  – On Chair – Balancing on the Edge of Comfort tématicky vytvořily kurátorka Eva Slunečková a umělkyně Romana Drdová

Hlavním motivem výstavy je představení autorských designových křesel a židlí, na které návštěvníci mohou během expozice sedat (užívat) a vyzkoušet jejich funkci i estetickou stránku přímo v interiéru galerie.
Mezi vystavenými exponáty lze nalézt křeslo od Jana Plecháče, Evy Eisler, Filipa Kramply, Davida Šestáka nebo Kristýny Mikoláškové. THE DESIGN je prostorem, který si dává za cíl vystavovat vedle sebe současné výtvarné a užité umění na jednom místě. Součástí expozice tedy budou i sochy od Michala Janigy nebo textilní tvorba Lucie Kralík Rosické.

On Chair – Balancing on the Edge of Comfort 

Eva Eisler
Jan Plecháč
David Šesták 

Palma de Alma
Michal Janiga
Anton Jablonskij
Lexová & Smetana
David Čáp

Lucie Králík Rosická
Marek Šilpoch
Kristýna Mikolášková
LLEV
Ondřej Čižmář
Monotropa
Space of Space
Dve