Prokić Janja

Prokič Janja

Janja Prokić je absolventkou AVU a VŠUP. Šperkům se věnuje od roku 2011, kdy byla poprvé nominována na cenu Czech Grand Design, poté následovalo několik nominací a v letech 2014 a 2018 získala titul Designér šperku roku.

Všechny kolekce šperků určitým způsobem vychází z jejího osobního života, nazývá je svými deníky. Inspiruje se studiem šamanismu, symbolismu či bílé magie i svým dětstvím, sny a pohádkami. Největší múzou je příroda. Svá díla vystavuje po celém světě. V prosinci 2017 otevřela vlastní studio v Praze a v srpnu 2022 na Kampě svůj první kamenný obchod.

V kolekci Mitmem se Janja se inspirovala lučními květy, shluky květin, které působí jako luční zátiší. Kyticemi, které lidé rádi sbírají třeba na procházce, i věnečky, co je pletou děti z pampelišek, sedmikrásek, hvozdíků, zvonků a ze všech květin, které na louce objeví, které je nějak uhranou, nebo okouzlí ve své subtilnosti.

 Stylovou inspirací pro kolekci Le grand ju byl přelom 19. a 20. století a jeho mystici, umělci i spisovatelé v čele s Georgem Ivanovičem Gurdjieffem, René Daumalem, Rogerem Gilbertem Lecomte, Sarah Bernhardt a knihou o květomluvě Alfonse Muchy.

Superpowers, hledej svoji vnitřní schopnost. Cesta šamanských rituálů vede k přírodě a silám, které dala živým tvorům. Šperky kolekce Superpowers vychází ze symboliky zvířat v různých kulturách a v šamanismu. Pentagon tvorů, na kterých kolekce stojí, tvoří liška, bobr, kůň, medvěd a sokol.

Ineō kolekce. Kost a kámen. Nejdůležitější suroviny, které Inuiti potřebovali k tomu, aby se o sebe kočovným způsobem života v prostředí dlouhých a těžkých mrazů postarali. A právě život nejsevernějších ze Seveřanů se stal hlavní inspirací letošní kolekce šperků Janji Prokić. 

Hlavním motivem nové kolekce Sadalsuud české designérky Janji Prokić jsou hvězdy a jejich síla. Autorka se inspirovala hvězdou stejného názvu, která je nejjasnější ze souhvězdí Vodnáře.

Květiny v kolekci Flowers jsou vymyšlené autorkou a nemají reálný základ, čtyři hlavní jsou ale pojmenované po skutečných rostlinách, po třešni, fuchsii, lípě a jmelí. Každá květina se přitom skládá ze tří samostatných částí – stonku, okvětních lístků, tyčinek a blizen.

WebFacebookInstagram